Eestimaa pealinn on Tallinn, meie president töötab Kadrioru lossis, valitsus töötab Toompea lossis. Lossi kaitseb kaitsemüür koos tornidega. Toompea lossi juures asub Pika Hermani torn. Selle torni tippu heisatakse iga päev päikese tõusuga meie riigilipp ja kui päike loojub siis langetatakse riigilipp.
Vaadake lastega Eesti lippu. Vaatame suurt lippu ja väikest lippu. Lipu peal on triibud. Suurel lipul on suured triibud, väiksel lipul on väiksed triibud. Mis värvi triibud on lipu peal?
Lauluke
Meie lähme tipp- tipp- tipp, igaühel käes on lipp,
eemalt paistab tornitipp, seal on sama lipp.
|
- Liimi lipule sinise triibu, musta triibu, valge triibu ning kinnitame puutiku ümber
- Punu sinisest, mustast ja valgest paelast patsi
---------------------------------------------------------------------------------------------
Rebimisel saab luua lainelisemaid servasid vastukaaluks kääridega lõigatud teravatele äärtele. Rebimisharjutused arendavad laste käelihaste peenmotoorikat.
Pika Hermanni torn rühmatööna
Eesti Vabariigil on 24.veebruaril sünnipäev, ühistööna tehakse rebimistehnikas Pika Hermanni torn, selle tippu pannakse lehvima lipp.
Tegevus
- Rebi ajalehest erineva suurusega kandilisi tükke
- Kleebi need aluspaberile joonistatud Pika Hermanni tornile
Eesti rahvuslill on rukkilill, ta on ühe- või kaheaastane ühekojaline rohttaim. Taim kasvab viljapõldudel, põlluumbrohuna eriti taliviljapõldudel, kuid ka tee- ja kraaviservadel. Eelistab liivakaid muldi, kuid kasvab ka mujal. Taim on valguslembene, kuid talub ka varju, kõrgus 15 cm kuni 1 meeter. Värvuselt on õied enamasti sinised, kuid võivad olla ka sinivioletsed, harvem purpurpunased, lillakasroosad kuni valged. Õitseb juunist septembrini (oktoobrini). Rukkilill on hea meetaim. On tuntud ka ravimtaimena: tema äärisõitest kasutatakse uriini- ja sapierituse soodustava vahendina, samuti silmakompressideks. Taim sisaldab rikkalikult C-vitamiini, seemnised õli. Õitest saadakse ka sinist värvi. Mitmeid vorme kasvatatakse aedades ilutaimena. Sobib ka lõikelilleks. Rahvapärased nimed: härja pead, rukkisinine, rüälill, sinilill.
Rukkilill on 1968. aastast Eesti rahvuslill. Põllumees külvab rukki maha. Sirgub rukis, sirgub rukkilill, sest rukkilille seemned satuvad mulda koos viljaseemnega. Nii on see olnud üle tuhande aasta. Rukkiteradest jahvatatakse jahu ja sellest tehakse musta leiba. Ei möödu ju päevagi kui meie laual poleks leiba. Paljud rahvad ei söö ega tunne musta leiba vaid nisuleiba. Eestlane aga armastab rukkileiba, armastab rukkilille.
Rukkilille motiivi kasutatakse väga erinevalt peaaegu kõikjal. Seda on kootud kinnastesse, heegeldatud, tikitud, rukkilille motiiviga valmistatakse ehteid, riideid, joonistatakse kaarte, maalitakse ka lauanõudele. Pole vist olemas kohta, kuhu meie tagasihoidlik rukkilille motiiv ei sobiks. Rukkilillemustreid tehakse riietele väga palju. Näiteks meie suusakoondise riietel olümpiamängudel oli rahvuslikuks mustriks just rukkilill.
- Kolmeaastased lapsed teevad rukkililli kartulitrükki kasutades. Õpetaja lõikab välja kartulist lille õied, lapsed kastavad kartuli värvi sisse ja vajutavad paberile. Samuti tehakse vars ja lehed
- Nelja-aastased lõikavad lille kuju välja kartongist, voldivad kõik kuus külge üles poole ja kleebivad lille südamiku ning lõpuks riidematerjalist sinimustvalge kaunistuse
- Viie-aastased voldivad lille õied, kokku kuus õit, kleebivad need omavahel kokku. Varre tegemisel kasutatakse peenikest traati, millele liimitakse peale värviline paberi. Lõpuks liimitakse paberist lehed.
------------------------------------------------------------------------------
Järjehoidja- Lõika välja kõvemast paberist laiem riba
- Lõika sinisest paberist rahvalille kujuline tükk (tuleks ette joonistada või aidata lapsel lõigata) ja väiksem valge või tumesinine südamik
- Liimi need paberiribale
- Vastupidavuse mõttes kileta järjehoidja
Need on tütred teinud tööda
kaua kangast kudunud,
lõuendida lõksutanud
need on toimesta tagunud
poogalista paugutanud
siidisukki viheldanud
heitnud heledad lõngad
kaunistanud kallid kangad
ei ole suikund suitsu aega
ega tukkund tööda tehes.
Комментариев нет:
Отправить комментарий